e-mesecoaching

Kigubancoló

Kigubancoló

Az megvan, hogy Téged is érint a képernyő előtti légzésleállás?

2017. június 16. - Kigubancoló

 Eláll a lélegzeted? El ! De nem a döbbenettől. Nézd meg: 

laptop.jpg

Hirtelen felbuzdulva döntöttem úgy, hogy gyorsan megírom ezt a posztot. Reggelenként mindig olvasással kezdem a napot, és egy szuper könyvet olvasok. Most éppen Linda Stone: Tudatos számítógéphasználat című cikkén döbbenten meg. 

10 MEGDÖBBENTŐ TÉNY A GÉPED ELŐTT ÜLVE

1. A képernyő előtt végzett munka krónikus stresszhez vezet, úgy hogy észre sem veszed ! 

Amíg legnagyobb nyugalomban végzed a munkád, addig valami zajlaik Benned. 

2. A képernyő előtti légzésleállás történhet otthon, a munkahelyeden, vagy akár egy kávézóban. 

Különösen az e-mailek megválaszolásakor fordul elő ez a meglepő tény. A felületes légzésre, és légzésvisszatartásre egy még 2008-ban végzett kutatómunka eredményeként ismertek rá, a technológiai iparban dolgozó felsővezető hölgy: Linda Stone (www.lindastone.net) számol be róla, aki az elmúlt 20 év legkomolyabb életmódváltásával foglalkozik. 

laptopstressz.jpg

3. A légzés visszatartása fokozza a stresszt, és az ezzel összefüggő betegségeket generálja!

Hogyan? Az történik, hogy a vesék visszaszívják a nátriumot, az oxigén, szén-dioxid, és nitrogén-monoxid egyensúlya felbomlik. Mondhatjuk azt is, hogy "Nahát" és "kit érdekelnek ezek a bennünk járatos vegyületek"? A biokémiai működésünket nagyon is! Fontos a szerepük egészségünk megőrzésében! "Az immunrendszer nitrogén-monoxiddal veszi fel a harcot a vírusos, bakteriális és parazitás fertőzésekkel, és a daganatokkal szemben. (...) Üzenetet közvetít az idegsejtek között, és összefüggésben áll a tanulás, emlékezés, alvás, fájdalomérzet és a depresszió folyamatával." (Pearce Wright, Association of British Science Writers) 

4. A "bolygóideg" is érintett. Az egyik legfontosabb agyideg. 

Funkciója: a szimpatikus ("üss vagy fuss") és paraszimpatikus ("pihenj és eméssz" ) idegrendszert magában foglaló vegetatív (autonóm) idegrendszr felé való közvetítés. Vagyis???

5. A felszínes légzésre: szívverésed gyorsul, éhes leszel, mert tested a túlfogyasztásra rendezkedik be. 

A légzésvisszatartás és hiperventiláció az "üss vagy fuss" felé mozdítja a szimpatikus idegrendszert, és feszültté tesz. Ilyenkor nem is vagyunk igazán tudatában, hogy valóban éhesek vagyunk-e, igyekszünk minden erőforrást elérni, az ételtől az infóig. 

6. A krónikus stressz állapozában agyad döntéshozatalért és céltudatos viselkedésért felelős része összehúzódik!

7.Lélegezz, hogy kevesebbet egyél, ha ülsz.

Az ütemes, mély légzés segít nyugalomba hozni a szimpatikus idegrendszert, támogatja az éhség és a jóllakottságérzetet. A relaxációs választ és az egészséges funkciók több területét is irányító paraszimpatikus idegrendszert is támogatja. 

8.Te már kialakítottad a technológiai-immunrendszered? 

Persze ez nem azt jelenti, hogy a technológia ne lenne áldás. Csupán a használatát kell áldásos módon gyakorolni. Hogyan? 

 saxofon.jpg

Egy kezdő zenész még ügyetlenül bánik a hangszerével, nem tudja, hogyan kell megfelelően lélegzetet venni, ülni vagy állni játék közben. A tapasztalt zenész már megtanulta, hogyan lélegezzen, milyen testtartást vegyen fel, ahhoz, hogy megfelelően uralja hangszerét. 

Linda megfigyelte, hogy zenészekkel, sportolókkal, berepülő pilótákkal, akiknek munkaköri feladata a megfelelő légzéstechnika, velük nem fordult elő a légzésleállás. 

9. Mindfulness? A tudatos számítógép-használat "megtestesítése" legyen célod! 

Lélegezz, hiszen ezt tetted abban a pillanatban is, amikor világra jöttél! A digitális technológia egészséges használata érdekében érdemes elsajátítanunk tudatos testtartást és légzéstechnikát. 

10. Mi a Te megoldásod? 

Felkeresel egy jógatanárt, a megfelelő testi pozíció kialakításához? Hogyan, milyen szögben álljon a géped? Hogyan kell a telefonod tartani? Mikor kell figyelned a légzésre, mert az agyad elfelejti? Esetleg utánanézel, hogy mi az a rekeszizomlégzés Buteyko-féle légzéstechnika? Sportoló vagy zenész ismerőseidet megkérdezed, ők hogyan csinálják? Keress referencia-pontokat, olyan személyeket, akiktől ellesheted, ha nem tudod. Vigyázz a testedre, hogy minél jobban tudj dolgozni és alkotni. :-) 

Forrás: Linda Stone: A tudatos számítógép-használat, In: Tartsuk kézben hétköznapjainkat!, Hvg Könyvkiadó, 2016

A bejegyzés trackback címe:

https://pappemesecoaching.blog.hu/api/trackback/id/tr4112599739

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása